A Királyok völgyéből a gízai piramisok közelében épülő Egyiptomi Nagymúzeumba szállították át Tutanhamon külső aranyozott fakoporsóját, amelyen első ízben végeznek restaurálási munkálatokat a gyermekfáraó sírjának 1922-ben történt felfedezése óta.
Az egyiptomi régészeti múzeum a minap közleményben jelentette be, hogy új helyén megkezdődött a koporsó helyreállítása, amely várhatóan nyolc hónapig tart. A közlemény szerint az átszállítás előtt alaposan megvizsgálták a koporsót és különféle rongálódásokat állapítottak meg, köztük repedéseket az aranyozásban.
A leghíresebb egyiptomi fáraó aranyozott koporsóját az elkövetkező hetekben, az első állapotstabilizáló restaurálások után mutatják be a sajtónak.
Az épülő Nagymúzeum 2020 negyedik negyedére tervezett átadása után egy helyen állítják ki a Tutanhamon sírjában talált összes kincset, benne a fáraó három koporsóját, amelyek közül kettő jelenleg a kairói, Tahrir téri Egyiptomi Múzeumban látható.
A fáraó múmiáját gránitfedelű homokkőszarkofágban, azon belül három egymásba helyezett koporsóban találták, a koporsók közül a két külső aranyozott fából, a legbelső színaranyból készült, és mindet istenek képei díszítik.
Kevesen vannak tisztában azzal a tudományos érdekességgel, hogy az európai férfiak fele szegről-végről rokona Tutanhamon fáraónak.
コメント